Wprowadzenie  |  Pistolety  |  Rewolwery  |  Podstawy  |  Taktyka

Strona Główna


REWOLWERY

 

1. Charakterystyka rewolwerów

Jednym z największych konstruktorów rewolwerów był amerykański konstruktor i producent broni Samuel Colt. W roku 1830 skonstruował prototyp rewolweru kapiszonowego. Następnym produktem był rewolwer wojskowy kal. 0,44 , ważył ok. 1,5 kg, jego produkcję rozpoczęto w 1847r.
Rozwój konstrukcji rewolwerów następował bardzo szybko, szczególnie od roku 1857, kiedy to powstała firma zbrojeniowa Smith & Wesson. Firma ta opracowała wiele wzorów rewolwerów

2. Różnice w budowie ( pistolet - rewolwer )

Jak wygląda pistolet, a jak rewolwer to widać na załączonych obrazkach. Jednak to nie wszystko bo jak mówią diabeł tkwi w szczegółach. Przede wszystkim podstawowe różnice wynikają z odmiennej konstrukcji, a tym samym zasad działania tych typów broni. Jak wspomniałem na początku pistolet jest bronią automatyczną (samopowtarzalną). Automatyka ta polega na wykorzystaniu odrzutu lufy lub odrzutu zamka swobodnego w skutek działania energii gazów prochowych, wytworzonej w momencie oddania strzału. W wyniku tego odrzutu następuje wiele czynności automatycznych takich jak: przeładowanie ponowne broni, wyrzucenie łuski po wystrzale, wprowadzenie następnego naboju do komory nabojowej i odciągnięcie kurka.
Tylko przeładowanie broni - odciągnięcie kurka - wprowadzenie pierwszy raz naboju do komory nabojowej wymaga czynności manualnych, reszta po oddaniu strzału następuje automatycznie. Istotną cechą pistoletu jest to, że posiada on wymienne magazynki ulokowane w uchwycie, a konstrukcja magazynka pozwala na samoczynne podawanie kolejnych nabojów.

Konstrukcja rewolweru jest krańcowo odmienna. Przede wszystkim nie jest to broń automatyczna lecz powtarzalna. Funkcję magazynka przejął tu obrotowy bębenek, przeważnie z sześcioma komorami nabojowymi. Wszystkie czynności począwszy od załadowania broni po oddanie kolejnych strzałów, aż do usunięcia łusek odbywa się manualnie. Aby przeładować broń wystarczy odciągnąć kurek nie potrzeba tu przesuwać zamka. Sama budowa rewolweru jest o wiele prostsza. Do istotnych części, o których mówią przepisy o broni należy szkielet i lufa. Magazynek jest w formie bębna połączony ze szkieletem i ma od 5 do 8 komór nabojowych.

3. Zalety i wady rewolweru w porównaniu z pistoletem

Niezawodność - rzadko się zdarza, aby rewolwer się zaciął, nawet najbardziej skomplikowany pod względem budowy rewolwer i tak będzie miał przewagę nad najmniej skomplikowanym w budowie pistoletem. Podczas niewypału w rewolwerze wystarczy ponownie nacisnąć język spustowy, aby ponownie padł strzał. W pistolecie jest to niemożliwe - trzeba pomóc sobie drugą ręką - przeładować ponownie broń. Przy zacięciu typu mechanicznego trzeba najpierw odłączyć magazynek, rozebrać broń, przeczyścić i ponownie złożyć. Jeżeli mamy broń typu " GLOCK, BERETTA, CZ itp. to takie zacięcia są raczej mało prawdopodobne."

Szybkość - szybkość oddania pierwszego strzału - i tu zdecydowanie szybszy jest rewolwer bo nie wymaga odbezpieczenia i przeładowania.

Kontrola amunicji - w rewolwerze mamy taką możliwość gdyż widać ją w bębenku. W pistolecie takich możliwości nie ma zwłaszcza przy magazynkach o większej pojemności.

Obsługa - rewolwer wymaga jedynie załadowania amunicji do bębenka i naciśnięcia na język spustowy. Pistolet wymaga dość długiego treningu aby wszystkie czynności wykonywać płynnie - automatycznie ( odbezpieczenie, przeładowanie, wymiana magazynka ).

Bezpieczeństwo - rewolwer jest bardziej bezpieczny - zagrożenie przypadkowym oddaniem strzału jest dużo mniejsze niż przy pistolecie. Niedoświadczony strzelec nie zawsze trzyma skierowaną broń tam gdzie powinien i palec trzyma gdzie trzeba zwłaszcza jeżeli mechanizm spustowy jest delikatny ( miękki ).

"Zaletą rewolwerów jest także to, że istnieje duży wybór amunicji, ponadto broń ta nie jest zależna od pełnowartościowej amunicji. Rewolwer nie jest też podatny na uszkodzenia przy niewypałach. Można dodać, że w rewolwerach może być dowolny kształt kolby (uchwytu), co jest istotne dla lepszego dostosowania do ręki strzelca (por. J. Kąkolewski, s.297).

Wady rewolwerów

- mniejsza prędkość wylotowa pocisku z uwagi na straty ciśnienia na odcinku ...przejścia pocisku z bębenka do lufy,
- mniejsza pojemność magazynka (bębenka),
- wolniejsze ładowanie, istnieją już urządzenia tzw. speedloandery, które
...przyspieszają znacznie załadowanie bębenka,
- mała szybkostrzelność ( nie ma porównania z szybkim automatycznym
...pistoletem),
- mniejsza poręczność broni - trudniej ją ukryć, czy przenosić,
- o wiele gorsza kontrola broni podczas strzelania szybkiego,

4. Przykłady rewolwerów

 

                    

 


Pistolety   Podstawy